مارس 2, 2021

بررسی ارتباط بین عدم تقارن اطلاعاتی، مدیریت سود و نظارت صندوق های …

( ارزش روز بدهی های صندوق – ارزش روز اوراق بهادار و دارایی های صندوق) ÷ تعداد سهام منتشره = NAV = ارزش خالص دارایی ها
NAV ،بیانگر ارزش خالص هر سهم صندوق،در روز محاسبه بوده و مبنای خرید و فروش سهام صندوق، در روز بعد در نظر گرفته می شود. معمولا‍ً قیمت باز خرید سهام معادل ارزش خالص هر سهم می باشد ولیکن قیمت فروش سهام صندوق در صدی بالاتر است که این مبلغ اضافه بیانگر حق کمیسیون صندوق می باشد، که حداکثر تا ۸٫۵ درصد ارزش سهام صندوق تعیین می شود، و با افزایش حجم معاملات در صد حق کمیسیون به تناسب و با توافق و با در نظر گرفتن سیاست صندوق کاهش می یابد. بر خلاف سهام که قیمت آن وابسته به تغییرات هر معامله است، NAV صندوق ، در پایان هر روز و با استفاده از قیمت های پایانی هر یک از سهام موجود پرتفوی اعلام می گردد.
۲-۱۱-۴)مقایسه صندوق های سرمایه گذاری با سرمایه ثابت و صندوق های سرمایه گذاری با سرمایه متغیر:
وجه اشتراک و افتراق صندوق های سرمایه گذاری با سرمایه متغیر، که به لحاظ زمانی در تعاقب صندوق های سرمایه گذاری با سرمایه ثابت بوده و به عنوان نسل جدید شرکت های تجمیع کننده منابع مالی، وارد عرصه بازارهای پول و سرمایه شده اند را می توان در موارد ذیل دانست ( هسبتی ، ۱۳۸۰ ، ص ۱۴ ):
الف: وجوه اشتراک:
هر دو صندوق به جمع آوری وجوه سرمایه گذاران برای خریداری اوراق بهادار اقدام می نمایند.
برای سرمایه گذاران کوچک سود آور خواهد بود.
با تنوع بخشی ، خطر ورشکستگی هر دو گروه از صندوق ها ، کاهش می یابد.
توسط مدیرانی اداره می شود که یک تیم از محققان و مدیران یا تجربه آنها را یاری می نمایند.
صرفه جویی اقتصادی در هزینه های خرید و فروش اوراق بهادار، هزینه های حسابداری، محاسبات مالیاتی و سایر فعالیت ها برای سرمایه گذاران کوچک خواهد داشت.
ب: وجوه افتراق:
بیشتر صندوق های سرمایه گذاری با سرمایه ثابت بر خلاف صندوق های سرمایه گذاری با سرمایه متغیر، ارزش خالص دارایی خود را به صورت روزانه محاسبه نکرده و نتیجه را اعلام نمی نمایند.
بسیاری از صندوق های سرمایه گذاری با سرمایه ثابت در بازار های خالص نظیر معادن طلای آفریقای جنوبی و بازارهای نوظهور، سرمایه گذاری می نمایند. اما توجه صندوق های سرمایه گذاری با سرمایه متغیر صرفاً به اوراق بهادار با قابلیت نقد شوندگی کافی معطوف است.
دستمزد کارگزاران در صندوق های سرمایه گذاری با سرمایه ثابت بالا است.
در مورد صندوق های سرمایه گذاری با سرمایه متغیر قیمتی که در آن سرمایه گذار انفرادی می تواند سهم را خرید و فروش نماید، در سطح ارزش خالص دارایی است؛ ولی در صندوق های سرمایه گذاری با سرمایه ثابت قیمت سهام بر اساس عرضه و تقاضای بازار تعیین می شود که ممکن است کمتر یا بیشتر از ارزش خالص دارایی های صندوق باشد.
خرید و فروش سهام صندوق های سرمایه گذاری یا سرمایه ثابت، به کسر یا صرف، می تواند فرصت های سود آوری برای دارندگان آن ایجاد نماید(راعی و پویان فر، ۱۳۸۹).
۲-۱۲)مزایای صندوق های سرمایه گذاری :
عمده مزایای اصلی صندوق های سرمایه گذاری عبارتند از:
یکی از بهترین مزایای صندوق های سرمایه گذاری ( عمدتاً با سرمایه متغیر) قابلیت باز خرید سهام صندوق، توسط خود صندوق است که باعث افزایش درجه نقد شوندگی شده و واحد های سرمایه گذاری این صندوق ها را در دریف اوراق بهادار شبه نقد قرار داده و جانشین پول می نماید. این نقد شوندگی یکی از مهم ترین ویژگی های است که صندوق ها به سیستم مالی ارائه نموده اند.
مزیت دیگر صندوق های سرمایه گذاری ، اعمال مدیریت حرفه ای و تخصصی یکسان بر وجوه کلیه سرمایه گذاران – جزء یا عمده، حقیقی یا حقوقی – است. بدین مفهوم که میزان سرمایه، تاثیری بر نحوه اعمال مدیریت مدیران صندوق بر وجوه سرمایه گذاران ندارد، زیرا این وجوه به صورت مجتمع در اوراق بهادار سرمایه گذاری می شود.
مزیت سوم، خرید و فروش آسان واحد های سرمایه گذاری صندوق، برای سرمایه گذاران است. زیرا خود صندوق هم فروشنده و هم خریدار سهام است و تمامی صندوق ها با اعلام یک شماره تلفن رایگان ، بدون حضور سرمایه گذار و با افتتاح یک شماره حساب مخصوص به نام سرمایه گذار، عملیات خرید و فروش آنها را انجام می دهند. از آنجایی که واحد های سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری با سرمایه متغیر در بازار بورس معامله نمی شود، مشمول مراحل وقت گیر قانونی و اداری به منظور دریافت و پرداخت وجوه، اخذ سهام و …. نیست.
تنوع بخشی: طبق نظریه نوین پرتفوی، سرمایه گذاری در تعداد معینی از سهام مختلف به کاهش چشمگیر ریسک غیر سیستماتیک سرمایه گذاری منجر می گردد. این صندوق ها با سرمایه گذاری در دامنه وسیعی از سهام، به هدف فوق دست می یابند
هزینه های کمتر عملیاتی: از آنجا که وجوه در اختیار صندوق به شیوه ای حرفه ای و در مقیاسی وسیع اداره می شوند، لذا هزینه های مبادلاتی نسبتاً کمی را در مقایسه با سرمایه گذاری انفرادی متقبل می شوند، که این امر خود به افزایش بازدهی سرمایه گذاری منجر می شود.
ارایه خدمات به سهامداران: صندوق ها خدمات بسیار مناسبی به سرمایه گذاران ارائه می نمایند؛ که از مهمترین آنها می توان به سرمایه گذاری مجدد وجوه ، پرداخت وجوه حاصل از سرمایه گذاری به سهام داران در اسرع وقت، خرید و فروش تلفنی و انتقال سریع و بدون هزینه وجوه سرما

برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  jemo.ir  مراجعه نمایید.

یه گذاران در بین صندوق های هم خانواده[۴۸] اشاره نمود.
اطمینان از اقدامات غیر اخلاقی مدیران: تنها منبع ریسک در صندوق کاهش ارزش سرمایه گذاری است و احتمال ضرر ناشی از تقلب، رسوایی مالی یا ورشکستگی در چنین شرکت هایی تقریبا برابر صفر است(راعی و سعیدی، ۱۳۸۹).
۲-۱۳)انواع صندوق های سرمایه گذاری از نظر ابزار های مورد استفاده
مهم ترین موضوعی که سرمایه گذار در هنگام خرید واحد های سرمایه گذاری یک صندوق بایستی بدان توجه نماید، هدف سرمایه گذاری صندوق است.هدف سرمایه گذاری صندوق بیانگر حیطه فعالیت ، چگونگی رسیدن به هدف و نوع اوراق بهادار قابل سرمایه گذاری خواهد بود. این هدف درکتابچه پذیره نویسی[۴۹] بیان می شود و هر سرمایه گذار طبق مقررات، بایستی قبل از سرمایه گذاری، یک نسخه از کتابچه پذیره نویسی را به منظور آگاهی از هدف سرمایه گذاری و داشتن اطلاعات لازم در انتخاب صحیح سرمایه گذاری در اختیار داشته باشد. صندوق های سرمایه گذاری به انواع متفاوتی تقسیم می شوند که به طور خلاصه به صورت ذیل است:
۲-۱۳-۱)صندوق های سرمایه گذاری سهام
با هدف کسب درآمد ثابت.
با هدف رشد.
با هدف رشد متهوارنه
ترکیب رشدی و درآمدی
با هدف سرمایه گذاری در شرکت های کوچک و …
۲-۱۳-۲)صندوق های سرمایه گذاری اوراق قرضه
اوراق قرضه دولتی.
اوراق قرضه شرکتی
اوراق قرضه قابل تبدیل
اوراق قرضه با پشتوانه وامهای رهنی
اوراق قرضه شهرداری ها
۲-۱۳-۳)صندوق های سرمایه گذاری بازار پول: