مقاله رشته حقوق با موضوع خدمات بهداشتی

با توجه به قانون اساسی ایران می توان به این مفهوم دست یافت که همه افراد در برابر قانون مساوی هستند و دولت موظف به تأمین همه نیازهای افراد است و این حداق ها باید برای همه افراد جامعه اعم از زن و مرد تأمین گردد. دولت موظف است با رعایت نیازجامعه به مشاغل گوناگون برای همه افراد امکان اشتغال به کار و شرایط مساوی را برای احراز مشاغل ایجاد نماید.
برخورداری از حق تأمین اجتماعی از نظر بازنشستگی، بیکاری، پیری، از کار افتادگی، بی سرپرستی، در راه ماندگی، حوادث و سوانح، نیازبه خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت های پزشکی به صورت بیمه و غیره، حقی است همگانی. دولت موظف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمد حاصل از مشارکت مردم، خدمات و حمایت های مالی فوق را برای یک یک افراد کشور تأمین کند.
امنیت قضایی یکی از نیازهای مبرم جامعه و تأمین آن موجب امنیت خاطر همگان محسوب می شود. اصول برائت(37 قانون اساسی) منع تعقیب(32 قانون اساسی) حق دادخواهی(34 قانون اساسی) و حق انتخاب وکیل از جمله حقوق اولیه ای است که تضمین ان توسط دولت موجب تأمین امنیت قضایی خواهد بود.
اصل دهم قانون اساسی نیز با تأکید بر اینکه(خانواده واحد بنیادی جامعه اسلامی است) مقرر می دارد (همه قوانین و مقررات و برنامه ریزی های مربوط باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد) و در همین باره: حمایت مادران بالخصوص در دوران بارداری و حضانت فرزند و حمایت از کودکان بی سرپرست(بند 2) و ایجاد بیمه خاص بیوگان و زنان سالخورده و بی سرپرست(بند 3) در قانون اساسی آمده است.
در ادامه واحده قانونی مذکور، قانون تأمین زنان و کودکان بی سرپرست مصوب 24-8-1371(در جهت حفظ شون و حقوق اجتماعی زن و کودک بی سرپرست و زدودن آثار فقر از جامعه اسلامی و به منظور اجرای قسمتی از اصل بیست و یکم قانون اساسی) زنان و کودکان بی سرپرستی(را) که تحت پوشش قوانین حمایتی دیگری نیستند. مورد حمایت این قانون قرار داده است. (ماده 1) زنان پیر و سالخورده، سایر زنان و دختران بی سرپرست و کودکان بی سرپرست مشمولان این قانون می باشند(ماده 9). اما زنان و کودکان بی سرپرست که به هر نحو از مستمری های باز نشستگی، از کار افتادگی و بازماندگان بهره مند می شوند و یا از تمکن مالی برخوردار باشند از شمول مقررات این قانون خارج هستند.(ماده 3) .بر اساس ماده 4 (حمایت های موضوع این قانون عبارتند از:
حمایت های مالی شامل تهیه وسایل و امکانات خود کفایی یا مقرری نقدی و غیر نقدی به صورت نوبتی یا مستمر


حمایت های فرهنگی اجتماعی شامل ارائه خدماتی آموزشی(تحصیلی)، تربیتی، کاریابی، آموزش حرفه و فن جهت ایجاد اشتغال، خدمات مشاوره ای و مددکاری جهت رفع مسائل و مشکلات زندگی مشمولان و به وجود اوردن زمینه ازدوا ج و تشکیل خانواده
نگهداری روزانه و شبانه کودکان و زنان سالمند بی سرپرست در واحد های بهزیستی و یا واگذاری سرپرستی ونگهداری سرپرستی و نگهداری این گونه کودکان و زنان به افراد واجد شرایط.
علاوه بر موارد فوق زنان نیز دارای حقوق منحصر به فردی هستند تا رفاه آنها تضمین گردد و زندگی شایسته ای داشته باشند. زنان در اسلام دارای حقوق مالی هستند و این حقوق سبب رفاه آنان در زندگی خواهد شد در اسلام و قانون مدنی ایران مواردی برای رفاه زنان در نظر گرفته شده است. مهریه، نفقه، نحله و سایر حقوق مالی برای زنان سبب رفاه حال آنان خواهد بود و این جعل قوانین برای زیستن بهتر زنان و آسایش و رفاه حال زنان است منشور حقوق و مسئولیت زنان در جمهوری اسلامی در چند بند به رفاه زنان می پردازد و آن را این گونه توصیف می کند.
حق دسترسی فراگیر و عادلانه به امکانات ورزشی و آموزشی در زمینه تربیت بدنی و تفریحات سالم
حق بهره‌مندی از نفقه در ازدواج دائم مطابق با شأن زن، توسط شوهر یا توسط پدر و فرزند در صورت نیاز زن و توانمندی آنان
حق برخورداری از مستمری در صورت فوت پدر، همسر و فرزند طبق قانون یا قرارداد
حق برخورداری وراث قانونی از حقوق بازنشستگی زن کارمند متوفّی
حق برخورداری زنان و دختران از حمایت‌های لازم در صورت فقر، طلاق، معلولیت، بی‌سرپرستی، بدسرپرستی و ایجاد امکانات جهت توانبخشی و خودکفایی آن ها
حق دریافت دستمزد از همسر در برابر انجام امور خانه‌داری در صورت تقاضا و حق حمایت از تأثیر کار زن در منزل بر اقتصاد خانواده و درآمد ملی
حق برخورداری از تأمین اجتماعی و تسهیلات اقتصادی
حق دسترسی فراگیر و عادلانه به امکانات ورزشی و آموزشی در زمینه تربیت بدنی و تفریحات سالم
علاوه بر این موارد شورای انقلاب فرهنگی سیاست های برای بهبود وضع گذراندن اوقات فراغت تدوین نموده است که شامل این موارد است:
دانلود پایان نامه برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند


سیاستهاى بهبود وضع گذران اوقات فراغت زنان و دختران مصوب جلسه 513 مورخ 20/12/81 شوراى عالى انقلاب فرهنگى.
شوراى عالى انقلاب فرهنگى در جلسه 513 مورخ20/12/81 به پیشنهاد شوراى فرهنگى و
اجتماعى زنان، سیاستهاى بهبود وضع گذران اوقات فراغت زنان و دختران را به این شرح
تصویب کرد:
مقدمه:
به اعتقاد جامعه شناسان فراغت تجربه‏اى است که فرد هنگام رهایى از اشتغالات و الزامات کار روزانه بر اساس تمایلات و رهیافتهاى شخصى و مشارکت داوطلبانه متناسب با نیاز و ذوق خود انتخاب مى‏کند تا جسم، فکر و شخصیت او رشد و پرورش یابد. سیاست فرهنگى نظام اسلامى نیز درخصوص اوقات فراغت بر مبناى زمینه‏ سازى جهت گذران مطلوب، مفید و سازنده آن و هدایت فکرى و عملى و بارور سازى اوقات زندگى است. لذا فراغت در نظام ارزشى اسلام جنبه فرهنگى و دینى داشته و از صورت تفریح و سرگرمى صرف خارج است. زمان فراغت، زمان رشد و شکوفایى استعدادها، تقویت روحیه، مشارکت فعال فرهنگى و اجتماعى و زمان خودسازى در عین کسب نشاط پایدار، شادابى، طراوت و کارایى و رفع خستگى فکرى و روانى در زندگى فردى و جمعى است. لذا ضرورى است تا جوامع آگاه با اجراى سیاستهاى مناسب و سنجیده اقتصادى، اجتماعى و فرهنگى، ایجاد تسهیلات و خدمات، فراهم کردن فضاها و محیطهاى مناسب فرهنگى و ورزشى، اتخاذ روشهاى تشویق‏آمیز و…، از هدر رفتن اوقات فراغت جلوگیرى کرده و به بارورى آن کمک نمایند.
اهداف:
1ـ ایجاد هماهنگى میان کلیه دستگاههاى سیاستگذارى، برنامه‏ریزى، اجرایى و نظارتى بمنظور استفاده بهینه از توان و امکانات موجود و تبادل تجربیات، اطلاعات و منابع درخصوص اوقات فراغت زنان و دختران.
2ـ مهارت بخشى و ارتقاء سطح آگاهى، خردمندى و توانمندیهاى فردى، خانوادگى و اجتماعى زنان و دختران در راستاى ایفاى نقش اساسى آنان در عرصه‏هاى مختلف.
3ـ جهت دهى به برنامه‏ها و فعالیتهاى مختلف گذران اوقات فراغت زنان و دختران در راستاى تأمین سلامت جسمى و بهداشت روانى، کاهش اضطراب و خستگى، کسب نشاط و شادى، شناسایى و رشد استعدادها، تقویت تمایلات دینى و اخلاقى و هویت دینى و ملى زنان.
4ـ توسعه، تجهیز و گسترش امکانات مراکز فرهنگى و ورزشى براى گذران اوقات فراغت بانوان با اولویت به مناطق محروم.
مؤلفه 1 . برنامه و فعالیت
راهبرد 1 . ضرورت جهت دهى به برنامه‏ها و فعالیتهاى فرهنگى سیاستهاى اجرایى:
– توجه به تنظیم و ارائه برنامه‏ها و تولیدات فرهنگى ویژه بانوان، متناسب با سن، سطح تحصیلات، وضعیت تأهل و وضعیت فرهنگى – اجتماعى، نیازهاى روحى و روانى، مقتضیات محل زندگى، خصوصیات اقلیمى، سنتها، آداب و رسوم محلى و منطقه‏اى. – تبلیغ فرهنگ بهره‏ورى و استفاده بهینه و مثبت از اوقات فراغت در میان بانوان وخانواده‏هاى آنان از طریق ذکر فوائد آن در زندگى فردى، خانوادگى و اجتماعى وحساسیت بخشى به خانواده‏ها.
– جهت دهى زنان خانه دار در خصوص بهره‏ورى بهینه از اوقات فراغت در خانه از طریق افزایش سطح آگاهى، انجام کارهاى عام‏المنفعه و کسب سایر مهارتهاى فردى و اجتماعى توسط رسانه‏هاى مختلف و آموزش‏هاى غیر حضورى.
– جهت دهى برنامه‏ها به سمت رشد روحیه خلاقیت، ابتکار، نوآورى و تقویت اعتماد به نفس و خودباورى در میان زنان و دختران.
– توجه به بارورسازى اوقات فراغت متناسب با تحولات اجتماعى، فرهنگى و اقتصادى جامعه.
– پرهیز از گرایش برنامه‏ها به سمت ابتذال، سطحى نگرى، خودباختگى فرهنگى و مظاهر فسادآور غرب.
– ترغیب عمومى بویژه در زنان و خانواده‏ها نسبت به مؤانست بیشتر با طبیعت و بهره ‏مندى از مواهب طبیعى و سیر و سفر.
– ترغیب زنان به امر ورزش به عنوان مروجین و مشوقین ورزش در خانواده و تأثیر سلامتى و شادابى آنها در تأمین سلامت روانى، اجتماعى و فرهنگى خانواده و جامعه.
– تبلیغ و ترویج فرهنگ مطالعه و استفاده مطلوب از اوقات فراغت براى تقویت قوه ادراک و تحلیل و ارتقاء سطح آگاهى‏ها.
. آلمان امروز 135.
]]>

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *