نوستالژی شخصی در مقابل نوستالژی جمعی

دانلود پایان نامه

نوستالژی شخصی: نوستالژی شخصی (78، 13، 91)، نوستالژی خصوصی (69، 96)، گذشته مربوطه (13) و نوستالژی واقعی (86) همگی واژه­های مترادفی می­باشند. در این پژوهش واژه نوستالژی شخصی برای اشاره به خاطرات ایده­آل شخصی مربوط به گذشته مورد استفاده قرار خواهد گرفت. از آنجا که نوستالژی شخصی از یک تجربه شخصی شکل می­گیرد، مشخصه­های نوستالژی شخصی نسبت به نوستالژی نیابتی ویژه­تر، شخصی­تر و مرتبط­تر می­باشند (100). دوران کودکی فرد (69)، فضای خارج از خانه یا دنیای طبیعی (69)، خاطرات ورزشی (96)، تجارب گذشته خانوادگی (101) و مواد غذایی (91) مواردی هستند که مبنای نوستالژی شخصی را تشکیل می­دهند. این لیست برای نوستالژی شخصی جامع نیست. از آنجا که اثرگذاری محرک­های نوستالژی از فردی به فرد دیگر فرق می­کند، پس درست کردن چنین لیستی امکان­پذیر نیست (6).

نوستالژی جمعی: نوستالژی جمعی میل واشتیاقی نسبت به گذشته است که متقابلا برای یک فرهنگ، نسل و یا ملتی قابل درک است (102). نوستالژی جمعی را می­توان دقیقا مثل نوستالژی شخصی از طریق نشانه­ها، اشیاء، تجارب و یا اشخاص نشان داد. با این وجود نوستالژی جمعی باید بر توده مردم تاثیر بگذارد. برای مثال، تصویر مشعل المپیک محرکی برای تجربه­ی نوستالژیکی جمعی است (25).

نوستالژی جمعی در تعریف نسل افراد نقش بارزی دارد. به این دلیل که، نسل­ها بوسیله تاریخ و گروه­های مردمی وابسته به آیتم­هایی از تاریخ بوجود می­آیند که نشان­دهنده آن نسل­ها هستند (78). ورزش­ها در ایجاد نوستالژی جمعی در میان نسل­ها نقش پررنگی دارند. اشنایدر (1991) رویدادها، تیم­ها و افراد مربوط به دوره­های زمانی خاصی را به عنوان جنبه­های نوستالژی جمعی معرفی می­کند. همچنین محققان دریافته­اند که نسل­ها برای سالن­های ورزشی حس نوستالژیکی جمعی دارند (103).

در مقایسه نوستالژی شخصی و جمعی، نوستالژی شخصی بر محیط کوچکی تمرکز دارد، در حالی که نوستالژی جمعی بر محیط بزرگی تمرکز دارد (96). با این وجود، تجربه نوستالژیکی همیشه به شخصی و جمعی محدود نمی­شود، و در حقیقت بعضی وقت­ها می­تواند شامل هر دوی آنها باشد (78). برای مثال، برای بیشتر هواداران بیسبال سرود مرا به بال گیم (بازی­های توپی) ببرنشانه­ای از نوستالژی جمعی است که هواداران بعضی اوقات آن را در طول بازی می­خواندند. اگرچه، این سرود هم می­تواند یکی از نشانه­های نوستالژی شخصی باشد در صورتی که خاطره فردی مثل خوردن شکلات با قاشق چوبی حین نگاه کردن بازی بیسبال همراه با خانواده هنگام بچگی را برانگیزاند

مطلب مرتبط با این موضوع :   شاخص­های تدریس کارآمد و عیب های آن